Wpływ okresu okołoporodowego i wieku na zawartość wybranych makroelementów, wolnych kwasów tłuszczowych oraz wskaźników funkcji narządów miąższowych u zdrowych krów mlecznych

Łukasz Kurek

Akademia Rolnicza w Lublinie

Adam Stec

Akademia Rolnicza w Lublinie


Abstrakt

Badaniami objęto 12 krów mlecznych podzielonych na dwie równe grupy wiekowe: 2,5–4 lata, oraz 6–10 lat. Szczegółowej analizie poddano stan kliniczny i dynamikę zmian wybranych makroelementów (Ca, Mg, Na, K, Pn) z uwzględnieniem frakcji zjonizowanych, wskaźników funkcji wątroby, nerek i narządu ruchu (ALT, AST, AP, mocznik, bilirubina całkowita, WKT) w okresie tygodnia przed i po porodzie. Badaniami klinicznymi w bezpośrednim okresie po porodzie u krów w wieku 2,5–4 lata stwierdzono stan zwiększonej wrażliwości na różne bodźce, szczególnie widoczny w momencie kontaktu z obsługą. Krowy w wieku 6–10 lat w wymienionym okresie dłużej i chętniej przebywały w pozycji leżącej. Poród i początek laktacji wpłynął na wystąpienie wartości hipokalcemicznych i hipofosfatenicznych w obu grupach krów, jednakże o większym i dłużej trwającym nasileniu w grupie krów w wieku 6–10 lat. W tym okresie nastąpił także znaczny wzrost zawartości magnezu w osoczu, szczególnie w grupie krów w wieku 2,5–4 lata, nieprzekraczający jednakże norm fizjologicznych.
Poziom WKT w osoczu uległ znacznemu podwyższeniu po porodzie, co szczególnie było widoczne w grupie krów w wieku 6–10 lat. Taką sytuację zanotowano również w kształtowaniu się poziomów bilirubiny całkowitej. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że poród i rozpoczynająca się laktacja u krów zdrowych znacząco wpływają na stan kliniczny i dynamikę zmian badanych parametrów. Wykazano większe nasilenie zmian w dynamice badanych parametrów, szczególnie w poziomie wapnia, fosforu i WKT, w grupie krów w wieku 6–10 lat.

Słowa kluczowe:

okres okołoporodowy, krowy, wapń, magnez, fosfor, WKT

Pobierz

Opublikowane
2005-12-31



Łukasz Kurek 
Akademia Rolnicza w Lublinie
Adam Stec 
Akademia Rolnicza w Lublinie