Ocena przydatności wybranych odmian gryki Fagopyrum esculentum Moench

Szymon Suchecki

Zakład Hodowlano-Produkcyjny Palikije Małopolska Hodowla Roślin – HBP w Krakowie spółka z o.o.



Abstrakt

Zasoby genowe gryki są gromadzone w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie w Krajowym Centrum Roślinnych Zasobów Genowych. Nasiona gromadzone w przechowalni długoterminowej pochodzą w większości z kolekcji prowadzonej pod izolatorami w Zakładzie Hodowlano-Produkcyjnym Palikije. Dotychczas zgromadzono i oceniono 150 odmian i rodów gryki oraz 14 odmian tatarki. W roku 2010 przeprowadzono regenerację 9 odmian gryki i 1 odmiany tatarki oraz ewaluację 15 odmian gryki. Zebrane nasiona po ocenie cech jakościowych i technologicznych wraz z opisem przekazano do przechowalni długoterminowej KCRZG w Radzikowie. Przeprowadzono również obserwacje biologiczne w czasie wegetacji. Stwierdzono znaczne zróżnicowanie cech morfologicznych roślin oraz plonu orzeszków. Parametry jakościowo-technologiczne nasion były również zróżnicowane. Na bazie zgromadzonych materiałów wykonano szereg krzyżówek z własnymi rodami i odmianami gryki, które są badane w doświadczeniach oceny plonu nasion.

Słowa kluczowe:

kolekcje odmian, gryka, ocena cech morfologicznych, plon nasion, zawartość łuski

Pobierz

Opublikowane
2012-09-30



Szymon Suchecki 
Zakład Hodowlano-Produkcyjny Palikije Małopolska Hodowla Roślin – HBP w Krakowie spółka z o.o.



Licencja

Przesyłając artykuł do publikacji, autor oświadcza, że posiada pełnię autorskich praw majątkowych oraz osobistych do utworu, a jego opublikowanie nie naruszy praw osób trzecich. Autor podpisuje oświadczenie o oryginalności dzieła i wkładzie poszczególnych osób. 

Przesłanie przez autora artykułu do publikacji w czasopiśmie „Annales Horticulturae” traktowane będzie jako udzielenie licencji do eksploatacji praw autorskich do artykułu na zasadach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 (CC BY-NC-ND 4.0)