Agronomy Science, przyrodniczy lublin, czasopisma up, czasopisma uniwersytet przyrodniczy lublin

Retencja i przewodnictwo wodne gleby sadu jabłoniowego pod ugorami herbicydowymi

Mariusz Świca



Jan Paluszek




Abstrakt

Badania prowadzono w doświadczalnym sadzie jabłoniowym na glebie płowej typowej wytworzonej z utworu pyłowego. Porównano następujące metody pielęgnacji gleby w rzędach drzew: ugór herbicydowy utrzymywany za pomocą simaziny (Azotopu), ugór herbicydowy utrzymywany za pomocą glifosatu (Roundupu 360SL) i ugór mechaniczny utrzymywany ręcznym gracowaniem. Wyniki badań wykazały, że ugory herbicydowe utrzymywane za pomocą Azotopu i Roundupu nie spowodowały pogorszenia właściwości wodnych w poziomach Ap i Bt gleby płowej wytworzonej z utworu pyłowego. Polowa pojemność wodna i retencja wody użytecznej dla roślin w glebie pod ugorami herbicydowymi były bardzo korzystne, zbliżone do właściwości gleby pod ugorem mechanicznym, lub nawet większe. Także przewodnictwo wodne nasycone gleby pod ugorami herbicydowymi było zbliżone do przewodnictwa wodnego gleby pod ugorem mechanicznym.


Pobierz

Opublikowane
03-06-2020



Mariusz Świca 
Jan Paluszek 



Licencja

Artykuły są udostępniane na zasadach CC BY 4.0 (do 2020 r. na zasadach CC BY-NC-ND 4.0)..
Przysłanie artykułu do redakcji oznacza, że nie był on opublikowany wcześniej i nie jest rozpatrywany do publikacji gdzie indziej.

Autor podpisuje oświadczenie o oryginalności dzieła, wkładzie poszczególnych osób i źródle finansowania.

 

Czasopismo Agronomy Science przyjęło politykę samoarchiwizacji nazwaną przez bazę Sherpa Romeo drogą niebieską. Od 2021 r. autorzy mogą samoarchiwizować postprinty artykułów oraz wersje wydawnicze (zgodnie z licencją CC BY). Artykuły z lat wcześniejszych (udostępniane na licencji CC BY-NC-ND 4.0) mogą być samoarchiwizowane tylko w wersji wydawniczej.

 


Inne teksty tego samego autora