Agronomy Science, przyrodniczy lublin, czasopisma up, czasopisma uniwersytet przyrodniczy lublin
W pracy zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych na glebie bielicowej pochodzącej spod uprawy wierzby (Salix viminalis L.) użyźnionej różnymi dawkami osadu ścieków komunalno-przemysłowych (1, 2, 5, 5, 10 i 20%). Analizy przeprowadzono w trzecim roku trwania doświadczenia, celem określenia wpływu zastosowanego odpadu na liczebność wybranych grup mikroorganizmów w glebie.
Wyniki otrzymane dla gleby z poziomu Ap wykazały utrzymywanie się stymulującego wpływu osadu na liczebność wszystkich analizowanych grup drobnoustrojów. Pobudzenie rozwoju bakterii oligo- i makrotroficznych było widoczne w prawie wszystkich, a grzybów nitkowatych we wszystkich obiektach i narastało wraz ze wzrostem dawki odpadu. Również w przypadku bakterii i grzybów celulolitycznych oraz „proteolitycznych” stymulacja potęgowała się wraz ze wzrostem dawki i wystąpiła najwyraźniej w obiektach z wyższą zawartością osadu (5, 10 i 20%).
W glebie głębiej położonej oddziaływanie osadu uwidoczniło się zdecydowanie słabiej niż w poziomie Ap. Odnotowano wprawdzie niewielką stymulację rozwoju bakterii oligotroficznych i grzybów celulolitycznych oraz wyraźniej zaznaczający się wzrost liczby grzybów nitkowatych, ale tylko w obiektach z wyższymi stężenia osadu. Ponadto stwierdzono dodatnie korelacje pomiędzy liczebnościami wszystkich analizowanych grup drobnoustrojów.