Koszty i dochodowość produkcji pomidorów pod osłonami w zależności od technologii produkcji

ARKADIUSZ CHUDZIK

Zakład Ekonomiki Ogrodnictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ul. Leszczyńskiego 58, 20-068 Lublin



Abstrakt

W latach 2012–2013 przeprowadzono badania nad opłacalnością produkcji pomidorów w szklarniach i tunelach foliowych. Badania zostały przeprowadzone na terenie Lubelszczyzny, w okolicach Sandomierza oraz w województwie podkarpackim. Badano gospodarstwa prowadzące produkcję pomidorów w szklarniach, zarówno w podłożu inertnym, jak i na glebie rodzimej, oraz w tunelach foliowych, na podłożu z gleby rodzimej. Badano poziom ponoszonych nakładów i kosztów, uzyskanych plonów, cen sprzedaży, wartości produkcji, nadwyżki bezpośredniej, dochodu rolniczego brutto i netto przy zastosowaniu poszczególnych technologii produkcji.

Słowa kluczowe:

zbiory, plony, wartość produkcji, koszty, nadwyżka bezpośrednia, dochód rolniczy brutto i netto

Chudzik A., 2002. Opłacalność produkcji pomidorów szklarniowych w regionie środkowo-wschodniej Polski. Annales UMCS, sec. EEE, Horticultura 11, 95–105.

Chudzik A., 2003. Efektywność produkcji pomidorów pod osłonami w makroregionie środkowo-wschodniej Polski. Praca doktorska. Katedra Ekonomiki Ogrodnictwa AR, Lublin.

Chudzik A., 2004. Costs and effectiveness of production of tomatoes in glasshouse in Poland. Acta hortic. regiotecturae, R. 7, p. 146

Chudzik A., 2010. Opłacalność produkcji pomidorów pod osłonami w województwie lubelskim i w rejonie Sandomierza. Rocz. Nauk. Stow. Ekon. Rol. Agrobiz. 12 (3), 41–45.

Kubiak K., 1998. Ekonomika i organizacja gospodarstw ogrodniczych. PWRiL, Warszawa.

Kubiak K., Krajewski A., Strojewska I., 2001. Produkcja warzyw pod osłonami. COBRO, Warszawa.

Wawrzyniak J., 2005. Rachunek kosztów a zarządzanie w przedsiębiorstwach ogrodniczych. Prodruk, Poznań.

Wysocka-Owczarek M., 2010. Uprawa pomidorów w szklarniach i tunelach foliowych. Hortpress, Warszawa.
Pobierz

Opublikowane
2014-12-16



ARKADIUSZ CHUDZIK 
Zakład Ekonomiki Ogrodnictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ul. Leszczyńskiego 58, 20-068 Lublin



Licencja

Przesyłając artykuł do publikacji, autor oświadcza, że posiada pełnię autorskich praw majątkowych oraz osobistych do utworu, a jego opublikowanie nie naruszy praw osób trzecich. Autor podpisuje oświadczenie o oryginalności dzieła i wkładzie poszczególnych osób. 

Przesłanie przez autora artykułu do publikacji w czasopiśmie „Annales Horticulturae” traktowane będzie jako udzielenie licencji do eksploatacji praw autorskich do artykułu na zasadach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 (CC BY-NC-ND 4.0) 


Inne teksty tego samego autora