Abstrakt
Opracowanie niniejsze stanowi kontynuację badań skrajnych wartości temperatury powietrza w profilu pionowym. Wykorzystano tu wyniki badań prowadzonych od 1963 r. w Obserwatorium Agrometeorologicznym w Felinie k. Lublina. Dane obejmują maksymalną i minimalną temperaturę powietrza z termometrów cieczowych umieszczonych: w klatce meteorologicznej (200 cm), w klatkach sytemu Geigera-Tomanka (20, 50 i 150 cm) oraz w drewnianej żaluzjowej osłonie radiacyjnej na czarnym ugorze (5 cm). Odczyty wykonywano w terminach: 7(8), 13(14), 19(20) odpowiednio w półroczu zimowym i letnim. Pomiary wykorzystane w pracy obejmują okres od 1 stycznia 1986 r. do 31 grudnia 1995 r. Zastosowano tu podstawowe miary statystyczne: średnią arytmetyczną, odchylenie standardowe, skośność, kurtozę oraz regresję wielokrotną. Ponadto w postaci wykresów ramkowych przedstawiono rozkłady amplitudy dobowej temperatury powietrza na wszystkich wysokościach. W badanym okresie najwyższe średnie wartości temperatury wystąpiły w lipcu oraz na wysokości 150 cm. Zawsze najniższą średnią minimalną temperaturę obserwowano na poziomie 5 cm. W ciepłej połowie roku najwyższą średnią maksymalną temperaturę powietrza odnotowano na wysokości 20 cm, w połowie chłodnej najwyższe wartości wystąpiły na poziomie 50 cm. Największe amplitudy występowały w porze ciepłej z maksimum w lipcu. Wysokość 5 cm odznaczała się największą średnią amplitudą w całym roku. Amplituda dobowa temperatury powietrza największą zmienność wykazuje na wysokości 5 cm; w miarę wzrostu wysokości jej zmienność maleje. W przebiegu rocznym największą zmienność obserwowano w lecie – do wysokości 50 cm, natomiast powyżej największą zmienność zarejestrowano wiosną i jesienią. Przez większość roku rozkład amplitudy jest normalny, jedynie w zimie staje się prawostronnie asymetryczny, a w styczniu ponadto silnie skoncentrowany. Zauważa się znaczące różnice w zmienności amplitudy dobowej w warstwach powietrza 5–50 cm oraz 150–200 cm. Wyraźniejszy wpływ zachmurzenia i wilgotności na amplitudę dobową notuje się w półroczu ciepłym, a najsłabszy w zimie. Na wiosnę (III) oraz w lecie (V–VII) wilgotność względna nie wpływa na wartości amplitudy temperatury powietrza.
Bibliografia
- Gołaszewski D., 2004. Stratyfikacja termiczna w przygruntowej warstwie powietrza w wiosenne noce przymrozkowe na stacji SGGW Ursynów. Acta Agroph., 3(2), 247–255.
- Kołodziej J., Liniewicz K., Samborski A., 1986. Z badań nad amplitudą temperatury w przygruntowej warstwie powietrza w Obserwatorium Agrometeorologicznym w Felinie koło Lublina (1971–80). Folia Soc. Sci. Lubl., sec. D, Geogr. 28, 2, 39–49.
- Kołodziej J., Liniewicz K., Wesołowska–Janczarek M., 1988. Ekstremalne wartości temperatury powietrza w okolicy Lublina (1951–1985). Annales UMCS, Lublin, sec. B, Geographia, Gelogia etc., 43, 143–154.
- Kołodziej J., 1999. Próba określenia związku pomiędzy ekstremalnymi wartościami temperatury powietrza a długością faz rozwojowych na przykładzie jęczmienia jarego. Folia Univ. Agric. Stet. Agric., Kraków, 79, 109–111.
- Liniewicz K., 1969. Sposoby obliczania średniej dobowej temperatury powietrza. Gazeta Obserwatora, 9, 3–8.
- Lorenc H., Suwalska-Bogucka M. 1995. Metody obliczania średniej dobowej temperatury i wilgotności względnej powietrza. Mat. Bad. Ser. Meteorol., 24, 42–44.
Downloads
Download data is not yet available.
-
MARTA TOMCZYŃSKA-MLEKO,
AGNIESZKA BARUK,
KATARZYNA DOMAŃSKA,
MARTA WESOŁOWSKA-TROJANOWSKA,
STANISŁAW MLEKO,
SYLWIA RÓG,
Właściwości reologiczne, teksturalne i sensoryczne napowietrzonych serków twarogowych
,
Agronomy Science: Tom 69 Nr 4 (2014)
-
MAŁGORZATA KORSAK-ADAMOWICZ,
DOROTA DOPKA,
Oddziaływanie niektórych zabiegów agrotechnicznych na zachwaszczenie soi
,
Agronomy Science: Tom 65 Nr 4 (2010)
-
MAREK GUGAŁA,
KRYSTYNA ZARZECKA,
ANNA SIKORSKA,
Wpływ herbicydów i ich mieszanin na zawartość witaminy C w bulwach ziemniaka jadalnego
,
Agronomy Science: Tom 74 Nr 4 (2019)
-
ANDRZEJ KRUCZEK,
WITOLD SKRZYPCZAK,
Reakcja średnio wczesnych mieszańców kukurydzy na sposób nawożenia
,
Agronomy Science: Tom 65 Nr 1 (2010)
-
ROMAN MOLAS,
HALINA BORKOWSKA,
ALEKSANDRA GŁOWACKA,
DOMINIKA SKIBA,
Określenie szczytowych plonów czterech celulozowych roślin energetycznych we wschodniej części centralnej Polski
,
Agronomy Science: Tom 75 Nr 1 (2020)
-
Grzegorz Szumiło,
Danuta Kulpa,
Leszek Rachoń,
Ocena przydatności ziarna wybranych gatunków pszenicy ozimej do produkcji pieczywa
,
Agronomy Science: Tom 64 Nr 4 (2009)
-
MAJA BRYK,
Przewodnictwo wodne i wskaźnik jakości leśnej gleby rdzawej
,
Agronomy Science: Tom 64 Nr 4 (2009)
-
MARIUSZ KULIK,
RYSZARD BARYŁA,
MARIANNA WARDA,
EWA STAMIROWSKA-KRZACZEK,
PIOTR JULIAN DOMAŃSKI,
Udział polskich i zagranicznych odmian Lolium perenne L. w runi łąki pobagiennej
,
Agronomy Science: Tom 70 Nr 1 (2015)
-
ARKADIUSZ STĘPIEŃ,
Możliwości uprawy i plonowanie buraka cukrowego w warunkach Polski Północno-Wschodniej na tle zachodzących zmian klimatycznych
,
Agronomy Science: Tom 64 Nr 4 (2009)
-
Krzysztof Orzech,
Marek Marks,
Ewa Dragańska,
Arkadiusz Stępień,
Plonowanie pszenicy ozimej w zależności od warunków pogodowych i różnych sposobów uprawy gleby średniej
,
Agronomy Science: Tom 64 Nr 4 (2009)
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>
Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.