Agronomy Science, przyrodniczy lublin, czasopisma up, czasopisma uniwersytet przyrodniczy lublin

Ocena działalności stowarzyszeń agroturystycznych zintegrowanych i niezintegrowanych regionalnie

Jan Zuba



Maria Zuba




Abstrakt

Badanych było za pomocą wywiadu ankietowego 41 stowarzyszeń agroturystycznych w okresie trzech lat. 21 z nich było członkami regionalnych stowarzyszeń agroturystycznych (1 grupa badawcza). Drugą grupę stanowiły stowarzyszenia (20) nienależące do regionalnych związków agroturystycznych. Pierwsze stowarzyszenia miały średnio mniej swoich członków w porównaniu z tymi drugimi, które były liczniejsze. Stowarzyszenia należące do związków regionalnych w badanym okresie zwiększyły liczebność swoich członków tylko o 9,7%, w tym gospodarstw agroturystycznych o 3,9%. Przyrost liczby członków stowarzyszeń agroturystycz-nych nienależących do związków regionalnych wynosił 24,1%, w tym gospodarstw agroturystycznych aż 42,0%. Stowarzyszenia należące do związków regionalnych przejawiały mniejszą aktywność w zakresie prowadzenia liczby usług w porównaniu z drugą grupą. Średnia liczba prowadzonych usług rocznie przez jedno stowarzyszenie z pierwszej grupy wynosiła od 18,4 do 26,3, a z drugiej grupy od 23,4 do 52,9. Poziomy natomiast samoocen obu badanych grup stowarzyszeń w zakresie jakości prowadzonych 23 rodzajów usług były bardzo zbliżone.

Słowa kluczowe:

stowarzyszenia agroturystyczne, integracja, regionalne związki stowarzyszeń agroturystycznych, ocena działalności

Balińska A., 2006. Czynniki rozwoju agroturystyki w Polsce. Rocz. Nauk. Stow. Ekon. Roln. Agrobiz., 8, 4, 28–32.
Drejerska N., 2005. Rola marketingu społecznego w turystyce. Acta Sci. Pol., Oeconomia 4 (2), 27–34.
Kurtyka I., 2006. Popyt na usługi agroturystyczne. Rocz. Nauk. Stow. Ekon. Roln. Agrobiz., 8, 4, 197–200.
Pomianek I. M., 2006. Uwarunkowania rozwoju turystyki wiejskiej w wybranych gminach województwa warmińsko-mazurskiego. Rocz. Nauk. Stow. Ekon. Roln. Agrobiz., 8, 4, 282–285.
Tyran E., 2006. Produkty regionalne i tradycyjne jako atrakcja w turystyce wiejskiej. Rocz. Nauk. Stow. Ekon. Roln. Agrobiz., 8, 4, 346–350.
Zuba J., Zuba M., 2007. Analiza stopni integracji wybranych stowarzyszeń agroturystycznych w krajowej federacji agroturystycznej. Annales UMCS, Lublin, sec. E, Agricultura 62 (1), 151–161.
Pobierz

Opublikowane
22-09-2008



Jan Zuba 
Maria Zuba 



Licencja

Artykuły są udostępniane na zasadach CC BY 4.0 (do 2020 r. na zasadach CC BY-NC-ND 4.0)..
Przysłanie artykułu do redakcji oznacza, że nie był on opublikowany wcześniej i nie jest rozpatrywany do publikacji gdzie indziej.

Autor podpisuje oświadczenie o oryginalności dzieła, wkładzie poszczególnych osób i źródle finansowania.

 

Czasopismo Agronomy Science przyjęło politykę samoarchiwizacji nazwaną przez bazę Sherpa Romeo drogą niebieską. Od 2021 r. autorzy mogą samoarchiwizować postprinty artykułów oraz wersje wydawnicze (zgodnie z licencją CC BY). Artykuły z lat wcześniejszych (udostępniane na licencji CC BY-NC-ND 4.0) mogą być samoarchiwizowane tylko w wersji wydawniczej.

 


Inne teksty tego samego autora