Agronomy Science, przyrodniczy lublin, czasopisma up, czasopisma uniwersytet przyrodniczy lublin

Wpływ wybranych czynników na żywieniową efektywność powierzchni paszowej w gospodarstwach specjalizujących się w chowie bydła mlecznego

JAN ZUBA

Katedra Ekonomii i Zarządzania, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin


Abstrakt

Praca jest analizą wykorzystania ziemi do produkcji użytecznego białka zwierzęcego niezbędnego do zaspokojenia egzystencjalnej potrzeby żywieniowej ludzi. Za wskaźnik opisujący to wykorzystanie ziemi przyjęto ilość białka użytecznego zawartego w mięsie i mleku wyprodukowanych na hektarze ziemi przeznaczonej pod produkcję pasz dla bydła mlecznego w gospodarstwie specjalistycznym w roku. Drugim wskaźnikiem obrazującym podjęty problem badawczy była ilość osób, których roczne zapotrzebowanie na minimum niezbędnej wielkości białka zwierzęcego można pokryć z jego produkcji na ww. hektarze powierzchni paszowej bydła. Poziomy pierwszego wskaźnika analizowane były w zależności od wielkości pięciu wybranych czynników. Czynnikami, które najsilniej oddziaływały na poziomy rozpatrywanych wskaźników wykorzystania ziemi, były: jakość gleb i wydajność mleczna krów. Poziomy drugiego wskaźnika określono na podstawie wielkości pierwszego wskaźnika oraz przyjętych trzech możliwych udziałów (25%, 50% i 75%) białka zwierzęcego w ogólnym rocznym zapotrzebowaniu na białko osoby o masie 70 kg. Liczba osób, dla których można by wyprodukować roczną, niezbędną wielkość użytecznego białka w mleku i mięsie bydła z ha powierzchni paszowej, wahała się od 6,9 do 37,3.

Słowa kluczowe:

żywieniowa efektywność powierzchni paszowej, gospodarstwa specjalistyczne, chów bydła mlecznego, czynniki

Florek M., 2002. Wartość rzeźna tusz buhajków i jałówek w zależności od klasy umięśnienia i otłuszczenia EUROP. Annales UMCS, sec. EE, 20, 6, 31–37.

Gertig H., Przybysławski J., 2007. Bromatologia. Zarys nauki o żywności i żywieniu. PZWL, Warszawa.

Jerzak M., 1974. Ekonomika i organizacja produkcji zwierzęcej. PWN, Warszawa.

Kielanowski J., 1960. Ekonomika bezpieniężna w planowaniu produkcji zwierzęcej. Nowe Roln. 18. 4–7.

Litwińczuk Z., Szulc T., 2005. Hodowla i użytkowanie bydła. PWRiL, Warszawa.

Normy żywienia bydła, owiec i kóz, 2001. Inst. Zootechniki, Kraków.

Piekarska J., Szczygieł A., Łoś-Kuczera M., 1983. Popularne tabele wartości odżywczych żywności. PZWL, Warszawa.

Rocznik statystyczny rolnictwa, 2009. GUS, Warszawa.

Zuba J., 1979. Przetwarzanie pasz na przykładzie 15 zakładów Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolnej. I Bydło. Zesz. Nauk AR-T w Olsztynie, Zootechnika 18, 51–59.

Zuba J., 1984a. Produkcja i przetwarzanie pasz w Stacji Hodowli Roślin Ulhówek. Część I. Efektywność przetwarzania energii i białka w chowie bydła i świń. Annales UMCS Lublin, sec. EE, 2, 43, 419–425.

Zuba J., 1984b. Produkcja i przetwarzanie pasz w Stacji Hodowli Roślin Ulhówek. Część II. Organizacja i efektywność powierzchni paszowej. Annales UMCS Lublin, sec. EE, 2, 427–433.
Pobierz

Opublikowane
15-06-2019



JAN ZUBA 
Katedra Ekonomii i Zarządzania, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin



Licencja

Artykuły są udostępniane na zasadach CC BY 4.0 (do 2020 r. na zasadach CC BY-NC-ND 4.0)..
Przysłanie artykułu do redakcji oznacza, że nie był on opublikowany wcześniej i nie jest rozpatrywany do publikacji gdzie indziej.

Autor podpisuje oświadczenie o oryginalności dzieła, wkładzie poszczególnych osób i źródle finansowania.

 

Czasopismo Agronomy Science przyjęło politykę samoarchiwizacji nazwaną przez bazę Sherpa Romeo drogą niebieską. Od 2021 r. autorzy mogą samoarchiwizować postprinty artykułów oraz wersje wydawnicze (zgodnie z licencją CC BY). Artykuły z lat wcześniejszych (udostępniane na licencji CC BY-NC-ND 4.0) mogą być samoarchiwizowane tylko w wersji wydawniczej.

 


Inne teksty tego samego autora