Agronomy Science, przyrodniczy lublin, czasopisma up, czasopisma uniwersytet przyrodniczy lublin

Wpływ zróżnicowanych dawek herbicydu Lentipur Flo 500 SC aplikowanych samodzielnie oraz łącznie z adiuwantem na zawartość wybranych makroelementów, mikroelementów i o-dihydroksyfenoli w ziarnie pszenicy ozimej

MAŁGORZATA HALINIARZ

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Katedra Herbologii i Technik Uprawy Roślin 20-950 Lublin, ul. Akademicka 13


Abstrakt

Celem pracy była ocena wpływu zróżnicowanych dawek herbicydu Lentipur Flo 500 SC aplikowanych samodzielnie oraz z łącznie adiuwantem Atpolan 80 EC na zasobność ziarna pszenicy ozimej w wybrane makroelementy, mikroelementy oraz o-dihydroksyfenole. Badania polowe przeprowadzono w latach 2010–2011 i 2012–2013 w Gospodarstwie Doświadczalnym w Czesławicach (51°18'23"N, 22°16'2"E). Czynnikami badawczymi były trzy zróżnicowane dawki herbicydu Lentipur Flo 500 SC (chlorotoluron): dawka pełna (3,0 l ∙ ha-¹) oraz dawki zredukowane do 67% i 50%, które stosowano samodzielnie oraz z adiuwantem Atpolan 80 EC (olej parafinowy) w dawce 1,5 l ∙ ha-¹. Badania wykazały, że aplikowanie samego herbicydu Lentipur Flo 500 SC wpływało na zmniejszenie w ziarnie pszenicy ozimej zawartości makroelementów, natomiast w odniesieniu do mikroelementów i o-dihydroksyfenoli wykazano zależności odwrotne. Łączna aplikacja herbicydu z adiuwantem istotnie zmniejszyła w ziarnie zawartość magnezu i cynku, zwiększyła natomiast zasobność ziarna w miedź, mangan i żelazo.

Słowa kluczowe:

Triticum aestivum, makroskładniki, mikroskładniki, o-dihydroksyfenole, herbicyd, adiuwant

Pobierz

Opublikowane
24-04-2017



MAŁGORZATA HALINIARZ 
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Katedra Herbologii i Technik Uprawy Roślin 20-950 Lublin, ul. Akademicka 13



Licencja

Artykuły są udostępniane na zasadach CC BY 4.0 (do 2020 r. na zasadach CC BY-NC-ND 4.0)..
Przysłanie artykułu do redakcji oznacza, że nie był on opublikowany wcześniej i nie jest rozpatrywany do publikacji gdzie indziej.

Autor podpisuje oświadczenie o oryginalności dzieła, wkładzie poszczególnych osób i źródle finansowania.

 

Czasopismo Agronomy Science przyjęło politykę samoarchiwizacji nazwaną przez bazę Sherpa Romeo drogą niebieską. Od 2021 r. autorzy mogą samoarchiwizować postprinty artykułów oraz wersje wydawnicze (zgodnie z licencją CC BY). Artykuły z lat wcześniejszych (udostępniane na licencji CC BY-NC-ND 4.0) mogą być samoarchiwizowane tylko w wersji wydawniczej.

 


Inne teksty tego samego autora

1 2 > >>