Agronomy Science, przyrodniczy lublin, czasopisma up, czasopisma uniwersytet przyrodniczy lublin

Mechanizacja indywidualnych gospodarstw rolnych na Opolszczyźnie

Tomasz Szuk




Abstrakt

Opracowanie dotyczy analizy ilościowego i jakościowego wyposażenia w środki mechanizacyjne wybranych indywidualnych gospodarstw rolnych. Ponadto analizie poddano również stopień wykorzystania rocznego sprzętu oraz formy jego użytkowania.
Badania przeprowadzono w czerwcu 2007 r. na grupie 70 dobranych celowo gospodarstw indywidualnych położonych na Opolszczyźnie. W badaniach zastosowano metodę ankietową oraz metody statystyki opisowej. Wyposażenie w ciągniki wszystkich wydzielonych grup obszarowych gospodarstw jest zadowalające. Sprzęt ten jest często jednak przestarzały technicznie i technologicznie. Dotyczy to zwłaszcza gospodarstw najmniejszych. Wykorzystanie roczne ciągników i kombajnów jest odpowiednie jedynie wśród gospodarstw największych. W pozostałych notuje się niski jego poziom, co wynika z uproszczonej struktury zasiewów oraz zbyt małego ich wykorzystania poza gospodarstwem.

Słowa kluczowe:

mechanizacja, gospodarstwo indywidualne, stan techniczny

Muzalewski A., 2004. Analiza i ocena wyposażenia gospodarstw w ciągniki oraz ich użytkowania. Inżynieria Roln. 4 (59), 121–129.
Pawlak J., 1998. Możliwości poprawy efektywności mechanizacji rolnictwa. Zesz. Nauk. AR w Krakowie, 331, 383–392.
Pawlak J., 2005. Wykorzystanie ciągników i maszyn samobieżnych w rolnictwie polskim. Problemy Inżynierii Roln. 4 (50), 51–56.
Szuk. T., 2005. Czynniki determinujące poziom kosztów eksploatacji sprzętu rolniczego w gospodarstwach indywidualnych. Rocz. Nauk. Rol. G, 92, 2, 121–129.
Pobierz

Opublikowane
22-09-2008



Tomasz Szuk 



Licencja

Artykuły są udostępniane na zasadach CC BY 4.0 (do 2020 r. na zasadach CC BY-NC-ND 4.0)..
Przysłanie artykułu do redakcji oznacza, że nie był on opublikowany wcześniej i nie jest rozpatrywany do publikacji gdzie indziej.

Autor podpisuje oświadczenie o oryginalności dzieła, wkładzie poszczególnych osób i źródle finansowania.

 

Czasopismo Agronomy Science przyjęło politykę samoarchiwizacji nazwaną przez bazę Sherpa Romeo drogą niebieską. Od 2021 r. autorzy mogą samoarchiwizować postprinty artykułów oraz wersje wydawnicze (zgodnie z licencją CC BY). Artykuły z lat wcześniejszych (udostępniane na licencji CC BY-NC-ND 4.0) mogą być samoarchiwizowane tylko w wersji wydawniczej.