Wykorzystanie specjalistycznych programów komputerowych i Internetu w gospodarstawch rolnych

Andrzej Borusiewicz

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży


Abstrakt

Badania miały na celu sprawdzenie, w jakim stopniu rolnicy znają obsługę komputera, korzystają ze specjalistycznych rolniczych programów komputerowych i Internetu w procesie produkcyjnym w gospodarstwie rolnym oraz określenia znajomości tych aplikacji. Badania przeprowadzano wśród 110 gospodarstw rolnych. Wśród ankietowanych rolników 70% posiadało komputer, a 62% spośród nich – podłączenie do Internetu. Większość rolników twierdzi, że Internet jest wiarygodnym, przydatnym źródłem informacji, 36% korzysta z niego codziennie. Pomimo że tylko 22% rolników posiada specjalistyczne programy komputerowe, zdecydowana większość (80%) uważa, że są one potrzebne w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, wskazując też, jaki rodzaj oprogramowania byłby im przydatny.

Słowa kluczowe:

komputer, programy komputerowe, Internet, rolnictwo

Cupiał M., 2008. Zapotrzebowanie na programy komputerowe w rolnictwie na przykładzie gospodarstw województwa małopolskiego. Inżynieria Rolnicza 9(107), 55–60.

Grudziński J., 2006. Technologie informacyjne w systemach doradczych zarządzania gospodarstwem rolnym. Inżynieria Rolnicza 58(80), 207–213.

Kozłowski R., 2008. Nowoczesne technologie informatyczne i ich zastosowanie w agrobiznesie. Materiały z konf. „Informatyka dla rolnika”. CDR w Brwinowie. Warszawa – Brwinów, 6.

Lorencowicz E., Figurski J., 2008. Ocena wykorzystania komputerów i Internetu w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Acta Sci. Pol, Technica Agraria 7(3–4), 29–34.

Mueller W., Boniecki P., Joachimiak H., 2008. Internetowy system wspomagający zarządzanie usługami rolniczymi. Inżynieria Rolnicza 9(107), 227–233.

Pobierz

Opublikowane
2009-12-31



Andrzej Borusiewicz 
Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży



Licencja

Artykuły są udostępniane na zasadach CC BY-NC-ND 4.0 – uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, bez utworów zależnych.
Przysłanie artykułu do redakcji oznacza, że nie był on opublikowany wcześniej, nie jest rozpatrywany do publikacji w innych wydawnictwach.

Autor podpisuje oświadczenie o oryginalności dzieła i wkładzie poszczególnych osób.